Kuigi valge topp ja teksad on su lemmikriietusi, siis keeldud valgeid pluuse ostmast, sest peale pesu või kahte on need hallid või luitunud? Sellele murele leidub tegelikult lihtne lahendus, suisa mitu. 

  • Esiteks leota valget pesu pesuloputus programmiga või käsitsi enne põhipesu. 
  • Teiseks pese täiesti valget pesu ka heledatest toonidest eraldi, et seda säravvalget kangas särava valgena hoida. 
  • Kolmandaks kasuta tavapärasest kuumema veega programmi, näiteks 50-kraadist. Kuum vesi teeb valge pesuga imesid. 
  • Neljandaks ära doseeri pesuvahendit üle, sest vastasel juhul jäävad aineosakesed kangasse ja määrduvad aja jooksul ise. 
  • Viiendaks ära pane masinat liiga täis, sest muidu ei pruugi kõik asjad korralikult puhtaks saada.

Mida ikkagi teha, kui näed vajadust mõnda eset valgendada? 

Efektiivne viis valge pesu pleegitamiseks – kuivata seda võimalusel õues päikese käes

Millega kangast valgendada?

Poest müüdavatest valgenditest eelista hapnikuga rikastatud tooteid, mis on inimestele ja keskkonnale ohutud ning panevad särama ka värvilised kangad. Palju ohtlikum vahend on kloorvalgendi. Seda võib kasutada ainult nendel toodetel, millel on lubav märk. Meie soovitus on kloorvalgendit nii enda tervise kui looduse huvides vältida. 

Kodused looduslikud alternatiivid

Kes eelistab looduslikumaid alternatiive, saab abi sidrunimahlast, mis pleegitab kangast tihti edukalt. Võid lisada seda pesumasinasse või tee nii: viiluta paar sidrunit, pane viilud veega täidetud potti ja lase keema. Võta pott tulelt ja pane riided potti.

Sidrun on pesumaailmas tubli abimees!

 

Võib aidata ka äädikas, mis lahustab kangasse kinni jäänud üleliigse pesu- ja loputusvahendi osakesed, eemaldab kollasust ja luitunud plekke. 

Antibakteriaalne ja happeline äädikas eemaldab kõige edukamalt aluselised toidujäägid.  Tee nii: määri plekile äädikat ja lase sel 10 minutit toimida enne, kui seda veidi harjaga hõõrud ja riide masinasse paned. Plekkide ennetamiseks lisa valge pesu pesemisel viimaseks loputuseks masinasse 390 ml valget äädikat.

Kuna äädikat kardab ka katlakivi, siis hea nipp on pesta pesumasin kord kuus ka äädikaga läbi, et masin püsiks oma ülesannete kõrgusel. 

Maailma parim plekieemaldaja – sapiseep – teeb taas valgeks sinu ja isegi su laste määrdunud sokid ning eemaldab edukalt kõige tülikamadki plekid. Eelista tükiseepi mitte sapiseepi vedelal kujul. Meie kogemus ütleb, et tükiseep on efektiivsem. 

Määri seda niiskele plekile või kanga määrdunud osale 15min enne musta pesu masinasse panekut. 

Sooda – odav ja käepärane vahend, mis võib samuti valget pesu turgutada! Lisa valget pesu pestes pesupulbrile 1 teelusika täis soodat ja vaata, kas sinu masina ja vee kareduse puhul on sellest lihtsast nipist abi.

Soodaga plekkide kallale: valmista soodast ja veest pasta. Hõõru valmistatud pasta pesule. Lase seista enne pesu orienteeruvalt 1 tund. Seejärel pese pesu pesumasinas.

Järeltöötlus

Liiga suure kuumusega riideid triikides võivad need samuti kollakaks tõmbuda. 

Samal põhjusel vali kuivatit kasutades pigem madalama temperatuuriga programm. 

Hea nipp on päikesepaistelisel päeval valget pesu õues kuivatada. Päike pleegitab seda mõnuga. Kui sul on võimalus, kuivata kogu oma pesu aastaringselt õues – sellist riiete värskust mujalt ei saa! 

Samuti tasub teada, et tehiskiud värvitakse valgeks, need on algselt hallid ehk sünteetilisest kangast valged riided kaotavad sinu pingutustest hoolimata värvi iga pesukorraga. Ehk osta valgeid riideesemeid võimalikult naturaalsetest materjalidest, siis on neid lihtsam säravvalgeks tagasi saada. 

Kasutatud allikad: 

Õhtulehe Nipiraamatu artikkel valgendamisest

Postimees Sõbranna artikkel valgendamisest

Pärnumaa Kutsehariduskeskuse tekstiilide hoolduse juhend