“Kuidas vihmavarjult on kuidagi võimalik saada maha tänavalt tulnud õliplekke? Millega ja kuidas tohin varju pesta? Masinasse seda ju ei pane,” uuris Sirja Nipiraamatu oktoobrinumbris. Talle vastab Kristel Tammiste, Pesulaine perenaine.

Kuna pole olemas masinat, kuhu vihmavarju koos raamiga panna ning riide sõrestikult lahti võtmine, eraldi puhastamine ja
seejärel tagasi panemine on tülikas, tuleb varju pesta käsitsi.

Kõige tõenäolisem on saada plekid maha, kui tegeleda nendega kohe pärast tekkimist, kuni need pole jõudnud imbuda kanga kiududesse.

Pese vihmavarju nii:

  1. Kanna plekkidele nõudepesuvahendit või mõnd muud kodust leebet plekieemaldit.
  2. Lase segul 15–20 minutit mõjuda.
  3. Loputa vari korralikult duši all.
  4. Kuivata ja vaata, kas plekk kadus. Kui see ei aidanud, proovi kangemaid vahendeid.

Lahtiselt ei tohigi vari kuivada?

Vihmavarju on võimalik kuivatada lahtiselt ja kinniselt, kuid kumba eelistada. Osa ütlevad, et avatult võivad varju kangas ja õmblused välja venida. Samas kui panna sirm poolsuletult randmepaelast rippuma, on jällegi oht, et kangale jäävad veetriibud. Märjalt suletud vihmavari läheb aga halvimal juhul kopitama ja hallitama ning nendest plekkidest enam lahti ei saa.

Pärast kuivamist on kasulik vari korralikult ka kokku panna.

Uuenda niiskuskindlust

Kui tundub, et vari ei pea enam hästi vihma, võid kuiva varju lasta üle mõne veekindlust lisava aerosooliga (aqua stop või water proof spray). Sobivad ka spordipoodides müüdavad impregneerimisvahendid, mis taastavad kangal võime vett ja mustust hüljata.

Artikkel ilmus esimest korda Nipiraamatu oktoobrinumbris 2020