Aastaid kasutusel olnud sulepadjad kipuvad ära vajuma ning neile võivad tekkida kollakad laigud ja randid. Kuidas pesta neid kodus, et saada padjad puhtaks ja taastada kohevus?

Esimene oluline küsimus on: kas majapidamises on pesukuivati? Kui seda ei ole, ei maksa kodus sulepatjade pesemist ette võtta, vaid seada sammud lähimasse pesumajja. Tõsi, vanasti pesti sulepatju küll kodus, aga siis võeti padjad lahti, suled pesti eraldi suures palis ja laotati päikese kätte kuivama. Vaevalt tänapäeval kellelgi sellist aega ja kannatust on.

Kui kodus on kuivati, võib kodus sulepatju pesta küll. Siis tuleb enne pesemist veenduda, et padja pealiskangas on terve, pole muutunud rabedaks ja kannatab pesu. Kollased plekid ja randid patjadel on tavaliselt higist. Kui need on seal olnud juba pikemat aega, ei pruugi neid enam pesus täielikult välja saada, kuid ehk lohutab, et pärast pesu pole padjas enam tolmulesti. Pese ja kuivata sulepatja nii:

Alusta plekkidest

Kui padjal on plekid, alusta pesu nende eemaldamisest. Kodustes tingimustes on selleks hea vahend sapiseep, nii tahkelt kui ka geelina. Kui kasutad tahket seepi, niisuta patja veega ja hõõru see sapiseebiga korralikult sisse. Lahjenda sapiseebigeeli enne veega, et see muutuks vedelaks. Kui lahus on valmis, hõõru seda puhta pesukäsnaga korralikult padjale. Lahjendamine on oluline, sest vesi aitab geelil kangasse imenduda ja plekke ka lahti leotada.

Lase mõjuda

Jäta padi 15–20 minutiks seisma, aga kindlasti ei tohi lasta sel ära kuivada.

Pese masinas

Pane padi pesumasinasse ja vali vähemalt 60kraadise veega pesuprogramm, sest tolmulestad ei ela üle 60kraadist kuuma. Kui pealiskangas võimaldab, võid patja ka kuumemalt pesta. Masinas võid pesuainena kasutada oma lemmikpesuainet või sapiseepi. Mitte mingil juhul ära kasuta patju pestes pesuloputusvahendit, sest see hävitab suled!

Kuivata kuivatis tennisepallidega

Kui pesumasin on oma programmi lõpetanud, pane padi koos 3–5 tennisepalliga kuivatisse ja lase täiesti kuivaks. Kui padi jääb niiskeks, hakkavad selles vohama bakterid ja tolmulestad on kohe jälle tagasi. Tennisepallid on vajalikud, sest klopivad padja uuesti kohevaks. Tihti võib kuulda, et patju ka pestakse tennisepallidega, aga see on täiesti kasutu, sest pesemise ajal need kohevust ei mõjuta.

Hea teada!

Tuleb aga tõdeda, et sulepatjadel on oma eluiga. Neid ei ole mõtet pärandada põlvest põlve või soetada vintage-poest. Teadupärast suled, millega need padjad täidetud on, on kunagi olnud elusorganismi osa ja mingil hetkel võib need südamerahuga uuesti loodusse ringlusesse lasta.

PS! Artikkel ilmus esmakordselt 12.11.18 Nipiraamatus.