Pesulaine perenaise Kristeli arvates ei ole pesupehmendaja ilmtingimata vajalik. Positiivsete omadustena hõlbustab selle kasutamine puuvillaste riiete triikimist, muudab teatud kangaid pehmemaks ja võtab ära staatilisust.
Teisalt on tänapäeval paljude uudsete materjalide puhastamisel (nagu gore-tex, spantex ja kangad, mis sisaldavad strechi) pesupehmendaja hoopis välistatud, sest võtab ära nende materjalide põhifunktsioonid nagu veekindlus või hingavus.
Eriti hoolas tasub olla (laste) õueriiete ja spordirõivaste etikettide uurimisel, sest just nende tootmisel on võetud kasutusele uudseid keerulise struktuuriga uued nn nutikad kangad (smart textiles).
Üheks näiteks on hingavad õueriided, mille keeruline struktuur koosneb paljudest mikropooridest, mis juhivad niiskust keha pinnalt eemale. Loputusvahendis sisalduvad ained võivad mikropoorid ummistada ja kanga unikaalsed omadused kaovad. Samuti on pesupehmendamiseks mõeldud vahendid välistatud korduvkasutavate beebimähkmete pesemisel.
Ka elastaani (lükrat) sisaldavast venivast materjalist rõivastele (aluspesu, päevitusriided, ujumistrikood, vaba aja rõivad jmt) ei tee pesu pehmendav loputusvahend head – see muudab elastaani hapraks ja kangas kulub kiiresti, kirjutab Õhtuleht lisades siia nimistusse ka kodukoristuses oma koha leidnud mikrokiudlapid.
Pesuloputusvahendit tasub kindlasti vältida allergikutel.
Kui olete selle vahendi kasutaja, tasub doseerimisel jälgida pakendi juhisedi, sest nagu ka liigne pesuvahend, jääb liigne loputusaine kanga kiududesse ning hakkab mustust ligi tõmbama. Lisaks ei pruugi olla tugevalt lõhnavad riided kaaskodanikele meeltmööda.
Pesuloputusvahend on ajale jalgu jäänud
Võib tõdeda, et kuigi pesuloputusvahendil on mitmeid positiivseid omadusi, jääb see kodukeemia ajale jalgu. Esiteks ei saa seda mitmete kangaste puhastamisel tänapäeval enam kasutada ja teiseks püütakse koduses majapidamises liigse keemia kasutamist üha enam vältida.
Tarbija24 vahendas mõned aastad tagasi majandusajakirja Fortune’i artiklit sellest, et pesuloputusvahendeid tootvad ettevõtted on hädas, sest millenniumlased ei tea, mis need on ja eelistavad ökomaid lahendusi.
Selleks hetkeks oli Ameerikas pesupehmendaja müük vähenenud 15%. Populaarseima tootja Procter & Gamble’i müük aga suisa 26%.
Muutust selgitab ka asjaolu, et pesupulbrid ja -geelid on pesuloputusvahendi töö enda peale võtnud ning pesumasinad muutuvad üha võimekamaks.
Millised on poes müüdava pesuloputusvahendi alternatiivid?
Aitab pesu loputusveele törtsu äädika lisamine, puhta pesu triikimine või kuivati kasutamine. Viimase puhul tuleb taaskord ettevaatlik olla – mitte kõik kangad ei kannata kuivatit. Samuti kulutab kuivati kangast kiiremini kui õhu käes kuivatamine.
Lisa pesuveele sortsuke äädikat, et saada riided pehmeks, eemaldada staatilisust, hoida värvid (k.a valged riided ja tumedad toonid) erksad ning vabaneda ebameeldivast lõhnast. Vängema haisu korral tee 1:5 äädika-vee lahus ja leota rõivast enne pesumasinasse panekut selles. Kartma ei pea – äädika lõhn puhta pesu külge ei jää.
Kas sina kasutada pesuloputusvahendit või pehmendad muul viisil pesu?
Kasutatud allikad
Õhtulehe artikkel “Pesuloputus: enne mõtle, siis tegutse”
Kodukiri “Kas kasutada pesuloputusvahendit või mitte?”
Postimehe Tarbija 24.ee “Pesuloputusvahend on ajale jalgu jäänud”